Příběh japonské značky SEIKO

 

Seiko

Zatímco švýcarské hodinky jsou ve světě vnímány jako symbol tradice, ty japonské byly vždy spíše znamením pokroku a inovace. A to především díky japonské značce Seiko, které vděčíme za hodinky v takové podobě, jaké je dnes každý známe a nosíme. Nejenže stála za zrodem strojků Quartz, ale přišla například i s prvními náramkovými hodinkami vůbec…

Hodinky Seiko

 

Seiko v překladu znamená „přesnost“ a přesně toho se společnost drží. Pojďme si připomenout začátky značky Seiko, která byla v Londýně zvolena v kategorii hodinek „značkou roku“ za rok 2015/2016.

Kintaro Hattori

Jak to celé začalo

Bylo, nebylo… V druhé polovině 19. století žil v Japonsku hodinář Kintaro Hattori. Začínal skromně jako opravář hodin, vlastní dílnu si založil v roce 1881. Postupem času dovážel a prodával hodinky pro náročné zákazníky. Podnikání se mu dařilo a v roce 1892 začal provozovat vlastní hodinářskou výrobu. První dílna nesla název Seikosha, který zjednodušil na Seiko o několik let později.

 První nástěnné hodiny

První japonské hodinky jsou na světě

Hattori byl vůbec první Japonec, který začal vyrábět hodinky a vroce 1895 uvedl na japonský trh kapesní hodinky s názvem Time Keeper.  I přes velkou popularitu, které se mu dostalo, nepolevil ve své práci a dál se snažil své modely stále zlepšovat, hodně cestoval po světě a hledal inspiraci. Aby mohl své zboží nabízet do dalších zemí a postupně pak po celém světě, musel se naučit přizpůsobit poptávce.

 První kapesní hodinky Time Keeper

Cesty za poznáním

Inspiraci hledal i v Americe, kde vzhledem k rozloze, používali centralizovaný způsob výroby. Všechny komponenty pro finální výrobek se rodí na jednom místě. V tom se americký způsob výroby lišil od toho evropského. V Evropě vzhledem ke kratším vzdálenostem mezi továrnami a husté infrastruktuře bylo možné používat decentralizovaný typ výroby, tzn. dovážet jednotlivé komponenty z různých míst a následně je jen kompletovat.

Hattori se rozhodl využít centralizovaný způsob, nejen kvůli vzdálenostem, ale také kvůli kontrole, kterou tím nad výrobou získal. Bylo tak možné dohlížet na vznik každé součástky hodinek zvlášť a tím docílit nejvyšší možné kvality.

Nejvyšší pocta – dar císaři

Seiko hodinky byly určené především bohatým lidem. Jejich cena byla na tu dobu poměrně vysoká a nemohl se ji rozhodně dovolit každý. Hodinky se dědily z generace na generaci… Jednou z nejvyšších odměn pro Hattoriho a celou jeho dílnu byla možnost vyrobit hodinky Excellent jako dar japonskému císaři, nedotknutelné autoritě japonského lidu, kterou všichni Japonci bezmezně uctívají.

První náramkové hodinky vznikaly pro vojenské důstojníky

Kdo by řekl, že za vynálezem náramkových hodinek stály válečné konflikty? Vojenští důstojníci během bitev kontrolovali čas na svých kapesních hodinkách. Stále vyndávání a zandávání těchto hodinek bylo velmi nepraktické a tak Seiko přišlo s prvními náramkovými hodinkami Laurel.

 První náramkové hodinky

Strojek, který přepsal historii

Manžel Marie Curie-Skłodowské Pierre objevil v roce 1918 quartzový krystal, který o 41 let použilo Seiko k vývoji prvního quartzového strojku. První strojek byl veliký asi jako dnešní lednička a byl vhodný pro využití ve velkých hvězdárnách. Čekalo jej dlouhých 10 let vývoje, než spatřil světlo světa první Quartz model náramkových hodinek Astron.

Exkluzivní kolekce Astron se vyrábí dodnes a její tváří je tenista Novak Djokovič. Novak si pečlivě vybírá značky, se kterými bude spolupracovat a vybral si Seiko i přesto, že měl finančně mnohem lukrativnější nabídky. Zvolil Seiko kvůli příběhu a kvalitě hodinek a to mluví za vše…

Seiko strojky

Mechanik

Mechanické hodinky v sobě snoubí tradici s precizní hodinářskou prací. Zdrojem energie pro mechanický strojek je ruční nátah, v případě automatických hodinek pak jakýkoliv pohyb vaší ruky. Mechanické strojky jsou jednoduše fascinující a mají i přes svoji citlivost na nárazy, omezenou rezervu chodu a vyšší nepřesnost stále více obdivovatelů.

Strojek Mechanik

Quartz

Quartzový strojek je oblíbený pro svoji přesnost, odolnost vůči nárazům, dlouhé rezervě chodu a možnosti výroby malých strojků. Energii mu dodává baterie, kterou je potřeba po 1-2 letech vyměnit.

Kinetic

Unikátní strojek Kinetic představuje dokonalé spojení mechaniky a quartzu. Jedná se o quartzový strojek, který je ale namísto běžné baterie poháněný mechanicky. U hodinek Seiko vybavených strojkem Kinetic tak odpadá nutnost výměny baterie, navíc potěší dlouhá rezerva chodu pohybující se od jednoho měsíce po čtyři roky. Šokující je kapacita kinetického článku, která je po 10 letech nepřetržitého chodu na osmdesáti procentech!

Strojek Kinetic

Strojek Trimatic

Strojek Solar

 

Hodinky, které mají vlastní srdce

Značka Seiko za více než 130 let na trhu dokázala opravdu hodně. Není divu, že je považována za jednoho z největších inovátorů moderních technologií, které doslova změnily pohled nejen na hodinky…

Věděli jste, že strojek Quartz…

…značka Seiko vynalezla díky tomu, že chtěla překonat mechanický strojek v přesnosti. Odchylka mechanického strojku je cca 3 vteřiny denně, u Quartzu 10 vteřin za měsíc.

… je téměř nerozbitný, přitom lehký.

…v hodinkách Seiko se díky přesnosti používá na Olympijských hrách a dalších sportovních událostech.

2

 

 Zdroj: hodinky.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz